Գործադիրը փոփոխություններ է առաջարկում «Վիճակախաղերի մասին» եւ «Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենքներում: Հիմնական կարգավորումները Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 26-ի նիստում ներկայացրել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը:
Վերոնշյալ օրենքների համաձայն` վիճակախաղերի, ինչպես նաեւ շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի ու խաղատների կազմակերպման լիցենզիա ունեցող անձանց կողմից հարկերի եւ օրենքով սահմանված այլ պարտադիր վճարների գծով ժամկետանց պարտավորություններ (այդ թվում՝ տույժեր եւ տուգանքներ) ունենալու դեպքում լիցենզիայի գործողությունը կասեցվում է:
Խնդիրն այն է, որ գործող բիզնեսի համար նշված պահանջը կատարելու համար երբեմն անհրաժեշտ է լրացուցիչ ժամկետ: Երբ ձեւավորվում է պարտավորությունը, հարկային մարմինը ժամկետանց լինելու մասին տեղեկացնում է լիազոր մարմնին, եւ դա լիցենզիայի գործողությունը կասեցնելու հիմք է հանդիսանում: Այժմ հարկային մարմինը տեղեկացնելու համար ունի 5-օրյա ժամկետ: Առաջարկվում է նախքան լիցենզիայի գործողությունը կասեցնելը տրամադրել 10 օր ժամկետ՝ նպատակ ունենալով չխոչընդոտել գործող բիզնեսի բնականոն ընթացքը: Դա չի վերաբերելու տարեկան պետական տուրքի պարտավորությունների կատարմանը:

The Executive proposes amendments to the Laws on Lotteries and on Winning Games, Internet Winning Games and Casinos. The main regulations were presented by the Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee Artur Manukyan at the sitting of the Standing Committee on Economic Affairs on April 26.
According to the above-mentioned laws, in case of overdue obligations (including penalties and fines) in terms of taxes and other mandatory payments defined by law by the persons holding a license to organize lotteries, as well as winning games, internet winning games and casinos, the operation of the license is suspended.
The problem is that an existing business sometimes needs additional time to fulfill the above-mentioned requirement. When the obligation is formed, the tax body informs the authorized body about the delinquency , and this is the basis for suspending the operation of the license. Now the tax body has 5 days to inform. It is proposed to allow a 10-day period before suspending the license in order not to disrupt the normal course of the existing business. This will not apply to the fulfillment of the annual state tax obligations.