Գործադիրը փոփոխություններ է առաջարկում «Վիճակախաղերի մասին» եւ «Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենքներում: Հիմնական կարգավորումները Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 26-ի նիստում ներկայացրել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը:
Վերոնշյալ օրենքների համաձայն` վիճակախաղերի, ինչպես նաեւ շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի ու խաղատների կազմակերպման լիցենզիա ունեցող անձանց կողմից հարկերի եւ օրենքով սահմանված այլ պարտադիր վճարների գծով ժամկետանց պարտավորություններ (այդ թվում՝ տույժեր եւ տուգանքներ) ունենալու դեպքում լիցենզիայի գործողությունը կասեցվում է:
Խնդիրն այն է, որ գործող բիզնեսի համար նշված պահանջը կատարելու համար երբեմն անհրաժեշտ է լրացուցիչ ժամկետ: Երբ ձեւավորվում է պարտավորությունը, հարկային մարմինը ժամկետանց լինելու մասին տեղեկացնում է լիազոր մարմնին, եւ դա լիցենզիայի գործողությունը կասեցնելու հիմք է հանդիսանում: Այժմ հարկային մարմինը տեղեկացնելու համար ունի 5-օրյա ժամկետ: Առաջարկվում է նախքան լիցենզիայի գործողությունը կասեցնելը տրամադրել 10 օր ժամկետ՝ նպատակ ունենալով չխոչընդոտել գործող բիզնեսի բնականոն ընթացքը: Դա չի վերաբերելու տարեկան պետական տուրքի պարտավորությունների կատարմանը:

Исполнительная власть предлагает внести изменения в законы "О лотереях" и "Об играх с выигрышем, интернет-играх с выигрышем и игорных домах". 26 апреля основные положения представил заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) А.Манукян на заседании Постоянной комиссии по экономическим вопросам.
Согласно вышеуказанным законам, при просрочке обязательств (в том числе пеней и штрафов) по налогам и другим обязательным платежам, определенным законом, лицами, имеющими лицензию на организацию лотерей, а также игр с выигрышем, интернет-игр с выигрышем и игорных домов, действие лицензии приостановлено.
Проблема в том, что существующему бизнесу иногда требуется дополнительное время для выполнения указанного требования. При образовании обязательства налоговый орган информирует уполномоченный орган об истечении срока действия лицензии, что является основанием для приостановления действия лицензии. Теперь у налогового органа есть 5 дней на уведомление. Перед приостановлением действия лицензии рекомендуется предоставить 10-дневный срок, чтобы не нарушать нормальный ход существующего бизнеса. Это не будет касаться выполнения ежегодных обязательств по уплате государственного налога.